Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Історичний розвиток нашої цивілізації на всіх етапах свого становлення постійно перетинався з одними і тими ж питаннями, які надалі були окреслені і узагальнені в цілісне поняття - права людини. Це сталося з абсолютно природних міркувань, так як усілякі утиски одних людей іншими завжди викликали відповідну і таку ж типову ситуацію, коли розклад сил по тим чи іншим причинам змінювався, а суспільство все ж прагнуло до деякої стабільності. У пору згадати знамениті слова з біблійного Писання: «Що посіє людина, те й пожне».
У сучасному світі права людини стали кваліфікуватися за цілою низкою напрямів. Це особисті права, які передбачають недоторканність особи і житла, власності та конфіденційності листування та права на об’єктивний суд. Соціальні права, які передбачають права на свободу праці, охорону сім’ї та дитинства, захисту батьківських прав, здоров’я і соціальної справедливості. Поряд з цим існують і політичні права, які мають на увазі і свободу совісті, і рівність усіх перед законом, свободу друку і свободу слова, свободу зібрань та право на протест. Є також і економічні права, які мають на увазі свободу розвитку і функціонування промисловості і торгівлі, свободу пересування та розпорядження власністю на свій розсуд. Культурні права включають в себе свободу мистецтв і наук, свободу викладання і право на освіту, а також право на використання у всіх цих процесах своєї рідної мови. Все це узагальнено і взято на озброєння як демократичні цінності. Здавалося б, чого ще не вистачає сучасній людині для життя і розвитку? Навіть самі просунуті в дотриманні прав і свобод людини країни не можуть похвалитися ідеальними умовами практичної реалізації цих прав для свого рідного суспільства, а що вже казати про ті країни, де демократичні цінності досить умовне поняття.
Цього дня 76 років тому Генеральна Асамблея ООН ухвалила Загальну декларацію прав людини – основоположний правозахисний документ. Декларацією закріплено фундаментальні права і свободи кожної людини у світі, дотримання яких було нівельовано двома світовими війнами XX століття. Водночас злочини російської федерації проти Української держави та її народу, які відбуваються в центрі Європи з 2014 року – безпрецедентні з часів Другої світової війни.
Поки в кожній сучасній демократичній країні людину та її життя вважають найвищою цінністю, росія продовжує порушувати базові права громадян України в окупованому Криму та на всіх тимчасово окупованих територіях нашої держави. Обмеження свободи слова, думки та віросповідання, кримінальні переслідування, незаконні обшуки, варварські “вироки” окупаційних судів, катування в СІЗО та сфальсифіковані справи – це більше не страшна антиутопія, а реальність для українських і кримськотатарських активістів на території окупованого півострова. Окупаційна “правоохоронна” та “судова” системи є інструментами насадження окупаційного режиму та залякування нелояльних до країни-агресорки громадян.
У 1950-му році всім зацікавленим державам і організаціям було запропоновано відзначати дату ухвалення Загальної декларації прав людини як всесвітній День прав людини.
День прав людини націлений привернути увагу людства до Загальної декларації прав людини та дотримання принципів цього міжнародного документа.
В Україні з метою утвердження і забезпечення прав і свобод людини, що є головним обов’язком держави, посилення консолідації українського суспільства, підтримуючи рішення Генеральної Асамблеї ООН, відповідно до Указу Президента України №854/2022 від 9 грудня 2022 року, День прав людини також відзначається 10 грудня.
У цей День ми приєднуємося до цієї ініціативи і бажаємо всім нам розуму і мудрості. Нехай наші права і свободи починаються з нашого дотримання їх по відношенню до наших ближніх! Слідуючи принципам поваги та активної громадянської позиції ми будуємо майбутнє не тільки для нас самих, але і для наших нащадків.
Загальновизнано, що повага та дотримання прав людини є необхідною передумовою миру та безпеки. Українська держава постійно закликає міжнародну спільноту посилити зобов’язання щодо захисту та просування всіх прав людини і основоположних свобод в усьому світі, зокрема шляхом належного реагування на серйозні і систематичні порушення прав людини, забезпечення відповідальності та запобігання майбутнім порушенням.
Відновлення верховенства права та всебічне забезпечення дотримання основоположних прав і свобод людини — одна з першочергових цілей України після деокупації всіх наших територій та єдиний шлях забезпечити сталий мир.
І це ключова мета, якої ми вже незабаром досягнемо.